Тема:
«Пропорція.
Основна властивість пропорції. Пряма пропорційна залежність»
Мета:
Навчальна: удосконалити
знання учнів з теми «Пропорція. Основна властивість пропорції. Пряма
пропорційна залежність», сформувати вміння застосовувати набуті знання і
навички до розв’язування задач; повторити і систематизувати знання про війну 1941
— 1945 рр; за допомогою математичних обчислень пригадати основні дати і числа
страшної війни.
Розвивальна:
розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, комунікативні здібності учнів;
розвивати патріотичні почуття.
Виховна:
виховувати пізнавальний інтерес до
предмета, культуру математичного мовлення, працелюбність, наполегливість у
досягненні мети, позитивне ставлення до навчання.
Тип уроку:
застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: ноутбук,
мультимедійна презентація, друковані картки із завданнями.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний етап. СЛАЙД
Привітання з учнями, перевірка
готовності учнів до уроку.
ІІ. Рефлексія початку уроку
Вступне слово:
Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про пропорцію, її основну властивість та
удосконалимо вміння розв’язувати задачі на пряму пропорційну залежність.
Діти,
сьогодні у нас особливий урок, за допомогою наших знань про пропорцію, ми
розглянемо деякі факти, в цифрах, з
історії нашого села про війну 1941-1945рр.
Всі ми знаємо, що якби не патріотичність, сміливість та відвага наших
дідусів та прадідусів то ми з вами не мали б можливості бути вільними людьми.
Відкриємо
зошити і запишемо тему уроку.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання. Слайд
Починаємо наш урок з перевірки домашнього
завдання. Допоможе нам в цьому гра «Лови помилку». Давайте разом в процесі гри з’ясуємо правильну
відповідь.
(Учні
знаходять помилки на екрані і говорять правильну відповідь).
ІІІ.
Актуалізація опорних знань. СЛАЙД
Щоб дізнатися перші числа які
пов’язані з початком війни, пропоную вам дати відповідь на питання.
Ø
Що
називають пропорцією?
Ø Прочитайте запис a:b=c:d або
.
Ø Як у пропорції 240:480=14:28
називають числа 240
і 28 ?
Ø
Як
у пропорції 29862:1422=63:3 називають
числа
1422 і 63?
Ø
Сформулюйте
основну властивість пропорції.
Ø
Як знайти невідомий
крайній член пропорції?
Ø
Як знайти невідомий
середній член пропорції?
Саме 240 жителів нашого села з перших
днів війни влилось до лав Радянської армії. А 28 липня 1941 року гітлерівці
окупували наше село. Озвірілі фашисти
грабували майно, худобу, вивозили молодь на каторжні роботи в Німеччину. З Гайворонського району вивезли
1422 чоловік, а з села Червоне 63 чоловік.
ІV. Застосування
знань і вмінь .
Ви добре впоралися з теоретичним матеріалом, тому ми
сміливо можемо переходити до розв’язування вправ.
1) Заповнити таблицю Слайд
Заповнити таблицю, якщо величина у прямо
пропорційна величині х:
х
|
0,8
|
1,6
|
|
у
|
6,4
|
60
|
2)
Розв’язування задач. Слайд
3) Тестові завдання. Слайд
У вересні –
грудні в с. Червоному і в інших навколишніх селах було створено підпільні
групи. Всі хто не міг воювати в армії, активно допомагали партизанам і харчами,
і агітацією. Одна із таких сімей, партизанів, була сім’я Царенків. Вони
допомагали розносити листівки. Особливо відзначився 13-річний Вітя Царенко, він
був сміливий, завзятий, беручи листівки, він ніколи не казав, що багато, не
встигну розклеїти. Він не один раз носив листівки у Вікнину, Долинівку та
Берестяги. Вітя розклеював листівки не
тільки темними ночами, а й навіть серед білого дня під носом у фашистів.
Озвірілі фашисти жорстоко розправлялись з
учасниками партизанського руху. Так сталося і з сім’єю Царенків. Одного
лютневого дня 1944 р. гітлерівці заарештували членів сім’ї Івана Устимовича
Царенка. Загинула сім’я Царенків – розстріляні в яру за селом.
А якими були
останні слова Івана Устимовича Царенка, ми дізнаємося розв’язавши тестові
завдання. Відповіді до них позначені не звичними для нас літерами А, Б, В, а
словами. Виберіть правильну відповідь на кожне з 5 тестових завдань, потім
розташуйте одержані слова по порядку, і дізнаєтеся останні слова батька Віті
Царенка.
1. Складіть
пропорцію з чисел 12; 2; 8; 3
Всіх
|
Кожного
|
Нікого
|
12:3=8:2
|
12:8=2:3
|
2:8=12:3
|
2.
У пропорції
середніми членами є числа…
Приповзете
|
Не доженете
|
Не
переб’єте
|
18 і 30
|
18 і 90
|
6 і 90
|
3.
У пропорції
крайніми членами є числа…
Перемога
|
Поразка
|
Втеча
|
49 і 2
|
7 і 14
|
49 і 14
|
4.
Яка рівність випливає з пропорції 16:12=32:24 відповідно
до основної властивості
пропорції
Десь там
|
Буде
|
Загубив
|
16·32=12·24
|
16·24=12·32
|
16:32=12:24
|
5.
Знайдіть невідомий член пропорції 36:6=х:5
Комусь
|
За
нами
|
Вам
|
25
|
30
|
20
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Всіх
|
не
переб’єте
|
перемога
|
буде
|
за нами
|
V.
Домашнє завдання.
Щоб
закріпити набуті знання і вдосконалити практичні навички, необхідно
виконати домашнє завдання.
З 600 кг макулатури отримали 182 кг
паперу. Скільки макулатури треба, щоб отримати 91 кг паперу?
|
З 200 кг картоплі отримали 36 кг
крохмалю. Скільки треба картоплі, щоб отримати 72 кг крохмалю?
|
На
12 балів
В саду росте 64 вишневих дерев,
що складає 16% всіх дерев. Скільки всього дерев в саду?
VІ. Рефлексія
12 березня 1944
року наше село було визволене від
гітлерівських загарбників. За мужність і відвагу проявлену в боротьбі проти німецько – фашистських загарбників 185 жителів нашого
села нагороджено медалями та орденами.
Нажаль
27 мільйонів людей так і не повернулися
до дому з війни. З Гайворонського району
- 4481 чол. а з с. Червоне - 193 чол., так більше ніколи не побачили своїх
рідних.
В стрімкому леті
часу нові події стирають минуле. Багато чого забувається, вивітрюється з
пам’яті людей, але ніколи незгасне в історії людства героїчний подвиг нашого
народу, здійснений ним в роки Великої Вітчизняної Війни.
VІІ. Підсумки уроку.
Діти, сьогодні на нетрадиційному
уроці ви вдосконалювали свої обчислювальні навички, продемонстрували свої
вміння застосовувати знання для розв’язування задач. Продемонстрували культуру
математичного мовлення і переконалися.
Ми повторили і
систематизували ваші знання про війну 1941 — 1945 рр. За допомогою
математичних обчислень ми пригадали основні дати і числа страшної війни.
1)
Метод
незакінчених речень
Пропоную підвести підсумки нашого уроку
Ø Сьогодні я навчився…
Ø Мені було цікаво…
Ø Мені найбільше запам’яталося…
Оголошення оцінок.
Додаткові
завдання
Задача
3
У 800 г розчину
міститься 50 г солі. Скільки солі в240 г розчину?
Розв'язання.
800 г розчину – 50
г солі,
240 г розчину – х г
солі.
Складаю
і розв’язую пропорцію:
У цій пропорції дві величини знаходяться
у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини
збільшується і друга величина.
800 : 240 = 50 : х:,
800х = 240∙50,
х = 12 000: 800,
х =15.
Відповідь. 15 г солі.
Задача
4.
Щоб засіяти 8 га поля,
витратили 14,4 ц зерна. Скільки потрібно зерна, щоб засіяти 12
га поля?
Розв'язання.
8 га поля – 14,4 ц зерна,
12 га поля – х ц зерна.
У цій пропорції дві величини знаходяться
у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини
збільшується і друга величина.
Складаю
і розв’язую пропорцію:
8:12 = 14,4 : х,
8х = 14,4∙12,
х = 172,8: 8,
х = 21,6.
Відповідь. 21,6 ц.
Задача
5.
За 1,2 кг м'яса заплатили 7,2
грн. Скільки потрібно заплатити 2,5 кг такого м'яса?
Розв'язання.
1,2 кг – 7,2 грн.,
2,5 кг – х грн.
У цій пропорції дві величини знаходяться
у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини
збільшується і друга величина.
Складаю
і розв’язую пропорцію:
1,2 : 2,5 = 7,2 :х,
1,2х = 2,5∙7,2,
х = 18: 1,2,
х = 15.
Відповідь. 15 грн.
урок сподобався
ВідповістиВидалити