пʼятниця, 25 грудня 2015 р.

Патріотичний урок математики 6 клас "Пропорція. Основна властивість пропорції. Пряма пропорційна залежність"


 Урок  математики в 6 класі



Тема:
«Пропорція. Основна властивість пропорції. Пряма пропорційна залежність»
Мета:
Навчальна: удосконалити знання учнів з теми «Пропорція. Основна властивість пропорції. Пряма пропорційна залежність», сформувати вміння застосовувати набуті знання і навички до розв’язування задач; повторити і систематизува­ти знання про війну 1941 — 1945 рр; за допо­могою математичних обчислень пригадати ос­новні дати і числа страшної війни.
Розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, комунікативні здібності учнів; розвивати патріотичні почуття.
Виховна: виховувати  пізнавальний інтерес до предмета, культуру математичного мовлення, працелюбність, наполегливість у досягненні мети, позитивне ставлення до навчання.


Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, друковані картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.      СЛАЙД
Привітання з учнями, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ.  Рефлексія початку уроку
Вступне слово: Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про пропорцію, її основну властивість та удосконалимо вміння розв’язувати задачі на пряму пропорційну залежність.
Діти, сьогодні у нас особливий урок, за допомогою наших знань про пропорцію, ми розглянемо деякі факти, в цифрах,  з історії нашого села про війну 1941-1945рр.  Всі ми знаємо, що якби не патріотичність, сміливість та відвага наших дідусів та прадідусів то ми  з вами  не мали б можливості бути вільними людьми.
Відкриємо зошити і запишемо тему уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Слайд
 Починаємо наш урок з перевірки домашнього завдання. Допоможе нам в цьому гра «Лови помилку».  Давайте разом в процесі гри з’ясуємо правильну відповідь.

(Учні знаходять помилки на екрані і говорять правильну відповідь).

ІІІ. Актуалізація опорних знань.  СЛАЙД
Щоб дізнатися перші числа які пов’язані з початком війни, пропоную вам дати відповідь на питання.
Ø  Що називають пропорцією?
Ø  Прочитайте запис a:b=c:d  або  .
Ø  Як у пропорції 240:480=14:28  називають числа 240 і  28 ?
Ø  Як у пропорції 29862:1422=63:3  називають числа 1422 і 63?
Ø  Сформулюйте основну властивість пропорції.
Ø  Як знайти невідомий крайній член пропорції?
Ø  Як знайти невідомий середній член пропорції?

Саме 240 жителів нашого села з перших днів війни влилось до лав Радянської армії. А 28 липня 1941 року гітлерівці окупували наше село. Озвірілі фашисти  грабували майно, худобу, вивозили молодь на каторжні роботи  в Німеччину. З Гайворонського району вивезли 1422 чоловік, а з села Червоне 63 чоловік.
ІV. Застосування знань  і вмінь .
Ви добре впоралися з теоретичним матеріалом, тому ми сміливо можемо переходити до розв’язування вправ.
1)   Заповнити таблицю Слайд
Заповнити  таблицю, якщо  величина у прямо пропорційна  величині х:

      х
      0,8
       1,6

      у

       6,4
        60



2) Розв’язування задач. Слайд


3) Тестові завдання. Слайд

У вересні – грудні в с. Червоному і в інших навколишніх селах було створено підпільні групи. Всі хто не міг воювати в армії, активно допомагали партизанам і харчами, і агітацією. Одна із таких сімей, партизанів, була сім’я Царенків. Вони допомагали розносити листівки. Особливо відзначився 13-річний Вітя Царенко, він був сміливий, завзятий, беручи листівки, він ніколи не казав, що багато, не встигну розклеїти. Він не один раз носив листівки у Вікнину, Долинівку та Берестяги. Вітя  розклеював листівки не тільки темними ночами, а й навіть серед білого дня під носом у фашистів.
 Озвірілі фашисти жорстоко розправлялись з учасниками партизанського руху. Так сталося і з сім’єю Царенків. Одного лютневого дня 1944 р. гітлерівці заарештували членів сім’ї Івана Устимовича Царенка. Загинула сім’я Царенків – розстріляні в яру за селом.
А якими були останні слова Івана Устимовича Царенка, ми дізнаємося розв’язавши тестові завдання. Відповіді до них позначені не звичними для нас літерами А, Б, В, а словами. Виберіть правильну відповідь на кожне з 5 тестових завдань, потім розташуйте одержані слова по порядку, і дізнаєтеся останні слова батька Віті Царенка.
1.      Складіть пропорцію з чисел  12;    2;        8;       3
Всіх
Кожного
Нікого
12:3=8:2
12:8=2:3
2:8=12:3

2.       У пропорції  середніми членами є числа…
Приповзете
Не доженете
Не переб’єте
18 і 30
18 і 90
6 і 90

3.       У пропорції крайніми членами є числа…
Перемога
Поразка
Втеча
49 і 2
7 і 14
49 і 14

4.       Яка рівність випливає з пропорції 16:12=32:24 відповідно
до основної властивості пропорції
Десь там
Буде
Загубив
16·32=12·24
16·24=12·32
16:32=12:24

5.       Знайдіть невідомий член пропорції 36:6=х:5
Комусь
За нами
Вам
25
30
20

                
1
2
3
4
5
Всіх
не переб’єте
перемога
буде
за нами

V.  Домашнє завдання.
         Щоб закріпити набуті знання і вдосконалити практичні навички, необхідно виконати  домашнє завдання.
З 600 кг макулатури отримали 182 кг паперу. Скільки макулатури треба, щоб отримати  91 кг паперу?
З 200 кг картоплі отримали 36 кг крохмалю. Скільки треба картоплі, щоб отримати 72 кг крохмалю?

На 12 балів
В саду росте 64 вишневих дерев, що складає 16% всіх дерев. Скільки всього дерев в саду?
VІ. Рефлексія
12 березня 1944 року  наше село було визволене від гітлерівських загарбників. За мужність і відвагу  проявлену в боротьбі проти німецько  – фашистських загарбників 185 жителів нашого села нагороджено медалями  та орденами.
         Нажаль 27 мільйонів  людей так і не повернулися до дому з війни. З  Гайворонського району - 4481 чол. а з с. Червоне - 193 чол., так більше ніколи не побачили своїх рідних.
В стрімкому леті часу нові події стирають минуле. Багато чого забувається, вивітрюється з пам’яті людей, але ніколи незгасне в історії людства героїчний подвиг нашого народу, здійснений ним в роки Великої Вітчизняної Війни.
VІІ. Підсумки уроку.
Діти, сьогодні на нетра­диційному уроці ви вдосконалювали свої обчислю­вальні навички, продемонстрували свої вміння застосовувати знання для розв’язування задач. Продемонстрували культуру математичного мовлення і переконалися.
Ми повторили і систематизува­ли ваші знання про війну 1941 — 1945 рр. За допо­могою математичних обчислень ми пригадали ос­новні дати і числа страшної війни.
1)                Метод незакінчених речень
 Пропоную підвести підсумки нашого уроку
Ø Сьогодні я навчився…
Ø Мені було цікаво…
Ø Мені найбільше запам’яталося…
   Оголошення оцінок.

Додаткові завдання
Задача 3
У 800 г розчину міститься 50 г солі. Скільки солі в240 г розчину?
Розв'язання.
800 г розчину – 50 г солі,
240 г розчину – х г  солі.
Складаю і розв’язую пропорцію:
У цій пропорції дві величини знаходяться у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини збільшується і друга величина.
800 : 240 = 50 : х:,
 800х = 240∙50,
х = 12 000: 800,
х =15.
Відповідь. 15 г солі.
Задача 4.
Щоб засіяти 8 га поля, витратили 14,4 ц зерна. Скільки потрібно зерна, щоб засіяти 12 га поля?
Розв'язання.
8 га поля – 14,4 ц зерна,
12 га поля – х ц зерна.
У цій пропорції дві величини знаходяться у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини збільшується і друга величина.
Складаю і розв’язую пропорцію:
8:12 = 14,4 : х,
8х = 14,4∙12,
х = 172,8: 8,
х = 21,6.
Відповідь. 21,6 ц.
Задача 5.
За 1,2 кг м'яса заплатили 7,2 грн. Скільки потрібно заплатити 2,5 кг такого м'яса?
Розв'язання.
1,2 кг – 7,2 грн.,
2,5 кг –  х грн.
У цій пропорції дві величини знаходяться у прямо пропорційній залежності, тобто із збільшенням однієї величини збільшується і друга величина.
Складаю і розв’язую пропорцію:
1,2 : 2,5 = 7,2 :х,
1,2х = 2,5∙7,2,
х = 18: 1,2,
 х = 15.

Відповідь. 15 грн.

1 коментар: